ΑΕΚ – Προμηθέας 73-68 (Live)

Κοινοποιήστε ...

Η ΑΕΚ θα φτάσει στην πέμπτη νικη στο Πρωτάθλημα καθως επιβλήθηκε με 73-68 του Προμηθέα και ανέβηκε στην τέταρτη θέση , με πρωτο σκορερ τον Λάνγκφορντ με 20 ποντους

Δείτε live την εξέλιξη του αγώνα:

Στις κερκίδες της ΑΕΚ πήραν θέση και οι πρόσφυγες/μετανάστες που φιλοφενεί η ομάδα , μέσω της συνεργασίας της με το «Κέντρο Συμπαραστάσεως Παλιννοστούντων και Μεταναστών – Οικουμενικό Πρόγραμμα Προσφύγων» της Εκκλησίας της Ελλάδος. Πανό στήριξης στους πληγέντες για την γειτονική ΑλβανίαΗ ΑΕΚ βρίσκεται στο 4-4 (7η) στην βαθμολογία, ενώ ο Προμηθέας στο 6-2 (2ος)

Η 12αδα της ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι, Τολιόπουλος, Λάνγκφορντ, Ματσιούλις, Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος, Γκίκας, Μαυροειδής, Σαντ-Ρος, Γιαννόπουλος, Γιάνκοβιτς Στ., Σλότερ.
Ο Νίκος Γκίκας είναι το “πρόσωπο του αγώνα” , αφού αγωνίστηκε 3 χρόνια στον Προμηθέα. Ήταν ο πρώτος σε συμμετοχές παίκτης των Πατρινών στην ΕΚΟ Basket League (95), 1ος σε πόντους (725), σε εύστοχα τρίποντα (127), σε ασίστ (409) και κλεψίματα (99).
Στην προιστορία ο Προμηθέας μετρά 6 νίκες, ενώ η ΑΕΚ 5. Στο ΟΑΚΑ η ενωση έχει πετυχει τις 4 νίκες
Αρχική πεντάδα για την ΑΕΚ: Λάνγκφορντ, Ματσιούλις, Κακλαμανάκης, Σαντ-Ρος και Γιάνκοβιτς
Πρώτο δεκάλεπτο 25-19 μπροστά η ΑΕΚ με +6
Ημίχρονο 40-44 στο -4 η διαφορά , πολυ κακό δεύτερο δεκάλεπτο απο την ΑΕΚ με το επιμέρους σκορ στο 15-22
Πρώτος σκόρερ του ημιχρόνου ο Γιανκοβιτς με 11 πόντους ,τον ακολουθεί σε απόδοση ο Λανγκφορντ με 10 και ο Ματσιούλις με 8
Τρίτο δεκάλεπτο 61-55 Ο Νίκος Γκίκας εκανε δυο ράμματα πάνω απο το δεξι μάτι μετά από χτύπημα που δέχθηκε ,πολυ καλή η ΑΕΚ σε αυτο το τρίτο δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ στο 21-11
Τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ντέρμπι αναμένεται πόντο πόντο οι δυο ομάδες καθως μετα απο ενα καλό ξεκίνημα ισορρόπησε ο Προμηθέας και ισοφάρισε στο σκορ, αλλα με την ΑΕΚ στο τελευταία λεπτά να ειναι σοβαρή και να καταφέρνει να κερδίσει το παιχνίδι με 73-68 τελικό
Πρώτος σκορερ του αγωνα για την  ΑΕΚ ο Λάνκφορντ με 20 πόντους, τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σαντ-Ρος με 14 πόντους, 12 ο Ματσιούλις