Συνεχίζεται η επέλαση της ΑΕΚ futsal

Κοινοποιήστε ...

Με 4-1 επικράτησε εκτός έδρας η ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ του Ηνίοχου για την 17η αγωνιστική της Futsal Superleague!

Μια ακόμη πειστική εμφάνιση πραγματοποίησε η ΑΕΚ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Futsal Super League. Η Ένωση επικράτησε στο κλειστό “Αντώνης Φώτσης” με 4-1 του Ηνίοχου και σημείωσε την 15η φετινή της νίκη, μετρώντας 45 βαθμούς. Όσο για τους γαλάζιους, έμειναν στην έκτη θέση τους 27 βαθμούς και συνεχίζουν τη μάχη για τα playoffs από θέση ισχύος έναντι του Ερμή Ζωγράφου.

Οι κιτρινόμαυροι ήταν εξαιρετικοί στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 3-0 χάρη σε τέρματα των Ντάτη, Μάνου και Γούση μέσα σε λίγα λεπτά. Μαξιλαράκι ασφαλείας για την Ένωση που είχε ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα, αλλά ο Μπελτσίδης πραγματοποίησε ορισμένες εξαιρετικές αποκρούσεις. Στον αντίποδα, ο Ηνίοχος περίμενε αρκετά χαμηλά στην άμυνα, δεν πίεσε πολύ και μπροστά έκανε λίγα πράγματα.

Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να βρουν ένα γκολ με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου, όταν ο Αγγελίνας έκανε το σουτ, η μπάλα πήγαινε μέσα, αλλά βρήκε πάνω στον Δημακόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα του Θεοφίλου. Το 3-1 άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς για το δεύτερο 20λεπτο, όμως η ΑΕΚ εξακολουθούσε να έχει τον πρώτο λόγο και να ελέγχει την κατάσταση.

Ο Ηνίοχος είχε μια καλή στιγμή με τον Θεοδωρόπουλο στο ξεκίνημα του β’ μέρους για να μειώσει στο γκολ, με τον Δικέφαλο να βρίσκει και τέταρτο γκολ με υπέροχη ενέργεια του Μάνου (τσίμπημα της μπάλας και πλασέ), ο οποίος έφερε εκ νέου την διαφορά στα τρία τέρματα. Ως το φινάλε του ματς δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ πήρε δίκαια τη νίκη, συνεχίζοντας την προέλασή της και διατηρώντας μίνιμουμ το +4 από τους άμεσους διώκτες της.